Przewodnik krok po kroku do czystego kominka

Nie marnuj zbyt wiele czasu na utrzymanie kominka w czystości i przygotowanie go do sezonu. Dajemy Ci nasze najlepsze wskazówki dotyczące czystego kominka, który zapewnia doskonały wgląd w płomienie, a spalanie jest czystsze i lepsze. Zamiast tego możesz skoncentrować się na zabawie przed kominkiem.

Istnieje coraz większa tendencja do dużych przeszkleń kominków, które zapewniają dobry wgląd w płomienie. Dla wielu osób największą przyjemnością jest siedzenie przed kominkiem z czymś przyjemnym i ciepłym do picia, i podziwianie palącego się drewna. To jest ogromne rozczarowanie jeśli cała szyba pokryta jest sadzą, która niszczy widok na ogień.

Tego potrzebujesz podczas czyszczenia kominka:

 • Rękawice do mycia naczyń
 • Papier gazetowy / ścierki papierowe
 • Trochę wody
 • Metalowe wiadro

Sprzęt do czyszczenia

Nie potrzeba zbyt wiele sprzętu do czyszczenia szyby w kominku, więc jest to tania i łatwa czynność. Pamiętaj, że podczas czyszczenia należy nosić rękawiczki (takie jak rękawiczki do mycia naczyń). Sadza i woda razem tworzą rodzaj ługu, który może być nieprzyjazny dla twoich dłoni.

Ale jak naprawdę można uniknąć sadzy na szybie kominka?

Powodem, dla którego powstaje dużo sadzy, może być to, że palisz wilgotnym drewnem, masz za mały ciąg w kanale dymowym lub że masz za mały dopływ powietrza do spalania. Dlatego staraj się, aby drewno było suche i upewnij się, że ciąg w kominie i dopływ powietrza jest wystarczający.

Sadza zwiększa ryzyko pożaru w rurach I kanale dymowym

Brudna od sadzy szyba to nie jedynie niedogodność. Tak samo sadza osadza się na wewnętrznych ścianach rur i kanałów dymowych, co znacznie zwiększa ryzyko pożaru w kominie. W Polsce kanały dymowe z palenisk na paliwa stałe należy czyścić co trzy miesiące. Wnętrze paleniska należy oczyścić z popiołu na koniec sezonu grzewczego i dodatkowo w razie konieczności.

Aby umyć szybę w kominku

Ta metoda jest przyjazna dla środowiska, wydajna i niedroga! Jeśli musisz wyczyścić szybę w kominku i usunąć sadzę, jest to metoda, którą powinieneś zacząć od:

 1. Zwilż gazetę / papierowe ręczniki, zanurz je w popiele w kominku i wytrzyj szybę.

  Zanurz gazetę w popiele
   
 2. Weź nową gazetę / ręcznik papierowy i wytrzyj. Jeśli szyba nadal nie jest całkowicie czysta, możesz powtórzyć proces. Możesz również użyć ściereczki z mikrofibry.

  Czyszczenie szyby w drzwiach pieca

 

Istnieją również inne metody czyszczenia szyb w kominku:

 • Wszystkie produkty Jøtul są wyposażone w tak zwany system „air-wash”, który pomaga utrzymać szkło w czystości podczas palenia. Jeśli sadza osiądzie na szybie, możesz mocno rozpalić przez krótki czas, dzięki czemu ciepło i system płukania powietrzem gwarantują, że cząsteczki sadzy przyczepione do szyby zostaną spalone.
 • Inną metodą jest użycie środka do czyszczenia szyb kominkowych, który znajdziesz u większości dystrybutorów kominków. Ale upewnij się, że środek ten posiada odpowiednie certyfikaty. Używając go, nie zamocz części malowanych, ponieważ farba może się odbarwić.
 • Istnieją również narzędzia do skrobania szyb, ale tutaj należy bardzo uważać, aby nie zarysować szkła. W przypadku zadrapania, kurz i brud osadzają się w zadrapaniach i trudno jest je zmyć.

Jak czyścić wnętrze kominka

Wiele osób zbyt często wybiera popiół. W rzeczywistości korzystne jest pozostawienie warstwy popiołu na dnie. Popiół ten izoluje i chroni dno kominka oraz podłogę poniżej, przed wysoką temperaturą.

Jeśli nadal chcesz opróżnić piec z popiołu, zaczekaj kilka dni po ostatnim paleniu. Jak wspomniano, jest to bardzo dobry materiał izolacyjny, więc często można znaleźć małe, żarzące się kawałki węgla drzewnego ukryte wewnątrz popiołu wiele godzin lub dni po wygaszeniu ognia.

Wskazówki dotyczące wybierania popiołu:

 • Popiół wsypujemy do metalowego wiadra z pokrywą. Musisz je odstawić dopóki nie będzie absolutnie pewności, że w wiadrze nie ma żarzącego się węgla drzewnego. Popiołu nie można kompostować, ale można go stosować jako nawóz, jeśli pochodzi z czystego, nieobrobionego drewna. Alternatywnie można go usunąć z odpadami.

  Popiól w palenisku
   
 • Możesz również użyć odkurzacza do popiołu. Ważne jest, aby nie używać zwykłego odkurzacza! Jeśli nadal żarzy się w popiele, może być łatwopalny i zniszczyć odkurzacz.

Czyszczenie zewnętrznej powierzchni pieca

Zewnętrzne powierzchnie kominka na ogół wystarczy odkurzyć, na przykład suchą ściereczką z mikrofibry.

Jeśli wymagane jest dokładniejsze czyszczenie, weź pod uwagę, jaki posiadasz kominek:

 • Jeśli masz kominek z powłoką malarską, powinieneś uważać na to, czego używasz do czyszczenia, ponieważ łatwo można zarysować farbę. Nie używaj środków czyszczących z dodatkiem mikro granulek i nie używaj zbyt dużej ilości wody, jeśli masz żeliwny kominek. Mogą się wtedy pokazać ślady rdzy.

  Kominek malowany
   
 • Kominek emaliowany jest bardziej odporny na zadrapania. Tutaj możesz czyścić wilgotną szmatką z ciepłą wodą. Rozpoznasz czy Twój piec jest emaliowany po błyszczącej powierzchni.

  Kominek emaliowany
   
 • Jeśli masz piec ze steatytem, pamiętaj o dbaniu o naturalny szary kolor kamienia, aby się nie odbarwił. Umyj powierzchnię wilgotną ściereczką zwilżoną letnią wodą z niewielkim dodatkiem mydła.

  Kominek ze steatytem

Jøtul zaleca coroczną kontrolę i konserwację kominka

Jøtul zaleca, aby przynajmniej raz w roku wyjąć wszystkie płyty wewnętrzne i sprawdzić, czy są w dobrym stanie. Twój lokalny dealer może ci w tym pomóc.

Płyty wewnętrzne I dopalające
Pamiętaj, aby przed sezonem grzewczym sprawdzić cały kominek, płyty wewnętrzne i dopalające (beżowe płyty na zdjęciu) pod kątem uszkodzeń. Jeśli znajdziesz uszkodzenia lub duże pęknięcia, skontaktuj się z najbliższym sprzedawcą w celu uzyskania dalszych porad.

Sprawdź także ruszt popielnika i dno kominka pod kątem uszkodzeń. Usuń z nich i innych elementów komory spalania resztki popiołu. Części wewnętrzne mogą się zużywać w trakcie eksploatacji kominka i czasami trzeba je wymienić. Czy i jak często zależy od tego, jak mocno i ile w nim palisz.

Uszczelki wokół szyby i drzwi również należy obejrzeć i ewentualnie wymienić w razie odklejenia, uszkodzenia lub stwardnienia.

Uszczelki wokół szyby
Uszczelki w drzwiach kominka (czarny sznurek po wewnętrznej stronie drzwi i po wewnętrznej stronie szyby) powinny być nienaruszone i całe.