Od zimnego i otwartego kominka po ciepły, wydajny kominek

W wielu domach są otwarte kominki. Otwarty kominek dostarcza dużo przytulności. Wiemy wszyscy, że siedzenie przed otwartym kominkiem zapewnia dobrą atmosferę, ale w tym samym czasie wiemy też, że rankiem pokoje są zimne jak lód, ponieważ przez otwarty kominek bardzo szybko tracimy ciepło, które powstało podczas palenia wieczorem. Dodatkowo wiele pożarów powstaje z zapruszenia ognia z otwartych kominków.

Zamień swój kominek i utrzymuj ciepło w środku

Otwarty kominek zapewnia dużo promieniowania cieplnego. Kominek zasysa dużo ogrzanego powietrza, które później uchodzi bezpośrednio przez komin, więc ciepło w zasadzie ucieka z domu. Jeżeli instalujesz kominek cassette w miejscu otwartego kominka, wskaźnik wykorzystania może wzrosnąć do 80%.

Utrata ciepła w nocy

Jeśli masz otwarty kominek to po paleniu, ze względów bezpieczeństwa gdy idziesz spać, musisz zostawić szyber uchylony. Dzięki temu jest pełna wentylacja całą noc, powodując dużą utratę ciepła. Można tego uniknąć montując kominek cassette, w którym zamknięcie drzwi pozwala zminimalizować utratę ciepła.

Pięć razy większe wykorzystanie drewna

Rezultaty testów SINTEF pokazują, że 1 metr sześcienny ułożonego drewna brzozowego, z dostępnem powietrza pomiędzy polanami, zapewnia następujące ogrzewanie w domu:

  • Otwarty kominek: 200 kWh
  • Stary piec na drewno/ stary, zamknięty kominek 700 kWh
  • Nowy piec na drewno z czystym spalaniem / nowy zamknięty kominek: 950 kWh

Wskaźnik wykorzystania będzie zatem około pięć razy wyższy w nowym piecu na drewno lub zamkniętym kominku cassette. Zgodnie z SINTEF (jedna z największych europejskich niezależnych organizacji badawczych), stopień wykorzystania otwartego kominka wynosi około 10-15 % energii, do której jest dostarczana.

Drzwi można otworzyć na bok, a kominek można rozpalić jako otwarte palenisko, gdy chcemy dodatkowej bliskość ognia. Wkłady kominkowe dostarczają wydajne ciepło, duża powierzchnia szklana zapewnia dodatkowo dobry widok na ogień. Kominki cassette mają neutralny design, który pasuje do większości wystrojów wnętrz.

Czyste spalanie oraz skupienie się na środowisku

Nowe piece i kominki na drewno, które są sprzedawane w Norwegii od 1998 roku, posiadają system CB, nazywany systemem czystego spalania. Oznacza to, że spełniają wymagania co do poziomu emisji spalin oraz bezpieczeństwa. Ale nadal w wielu domach istnieją jeszcze stare rozwiązania. Palenie jest starodawną tradycją i zawsze było ważnym źródłem ciepła w wielu domach na całym świecie.

Jeżeli posiadasz w domu stary piec lub kominek, poprzez zmianę na warianty z czystym spalaniem przyczyniasz się doochrony środowiska.

Svein Sanne, kierownik obsługi klienta w Jøtul

Czyste spalanie oznacza, że piece mają system podwójnego spalania, który zamienia do 90 % gazów i cząstek stałych w ciepło. Piec, który ma system CB, będzie potrzebował również o wiele mniej drewna niż stare piece, które go nie mają. Prawidłowe spalanie może zatem ograniczyć prawie o połowę zużycia drewna, przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania na środowisko. Jest to pomysłowe rozwiązaniem zarówno dla twojego portfela oraz środowiska!